Jak działają nawiewniki okienne i czy warto je zamontować?
Czasami trudno jest utrzymać wentylację w mieszkaniu czy domu na właściwym poziomie. Szczególnie w sytuacji, gdy Twoje okna są bardzo szczelne. Brak dopływu świeżego powietrza może być uciążliwy, ale i niebezpieczny. Jak temu zaradzić? Z pomocą przychodzą nawiewniki okienne.
Nawiewnik okienny – co to jest?
Nawiewniki okienne są niewielkimi elementami wentylacyjnymi, które montowane są w górnej części ramy okna. Dzięki nim możliwy jest dopływ świeżego powietrza przez cały czas. Co ważne – nie ma potrzeby otwierania okna. Mogą być sterowane ręcznie albo przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Kontrolowana wymiana powietrza oznacza wiele zalet i zwiększone bezpieczeństwo.
A może przymierzasz się do wyboru okien? Kliknij tutaj po więcej info: Okna drewniane czy plastikowe – które będą lepsze? Pomagamy w wyborze
Co dają nawiewniki okienne?
Nawiewniki okienne to popularne rozwiązanie dla osób, które zdecydowanie poprawić jakość powietrza wewnątrz swoich czterech ścian. Jakie są ich zalety?
- Zmniejsza się ryzyko wystąpienia pleśni.
- Przeciąg i hałas przestają być problemem.
- Montaż nawiewników okiennych jest intuicyjny i szybki.
Jak działają nawiewniki okienne?
Działanie nawiewników okiennych nie należy do skomplikowanych. Z pewnością jednak jest skuteczne i powszechnie wykorzystywane. Nawiewnik ma szczelinę nawiewną, przez którą do środka dostaje się powietrze. Szczelina to może być regulowana, zwiększając albo zmniejszając dopływ powietrza. Nawiewnik umieszczony w górnej części ramy okna działa nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte.
Ile nawiewników w domu potrzebujesz?
Planując montaż nawiewników okiennych, weź pod uwagę przede wszystkim metraż i liczbę pomieszczeń. Decyzja ta jest warta przemyślenia. Zbyt mało nawiewników sprawi, że nie spełnią one dobrze swojej funkcji. Jeśli natomiast będzie ich zbyt dużo – wewnątrz może być zbyt zimno. Gdzie znajduje się złoty środek? W tabeli przykładowe zalecenia.
Jakie pomieszczenie? | Ile nawiewników? |
Salon | 1-2 |
Sypialnia | 1 |
Kuchnia | 1 |
Łazienka | Nie montujemy nawiewników a kratkę wyciągową |

Jak zamknąć nawiewniki okienne?
Czy nawiewniki okienne można zamknąć? Większość z nich nie posiada opcji całkowitego zamknięcia. Można je przymknąć, ale do całkowitego zamknięcia nie dojdzie. Rolą nawiewnika okiennego jest zapewnienie stałego dostępu do świeżego powietrza. Jednocześnie nawiewniki nie wyziębiają pomieszczenia.
Nawiewniki okienne – czy warto?
Nawiewniki okienne są niezwykle funkcjonalnymi elementami wentylacyjnymi, które zapewnią Ci świeże powietrze bez wysiłku. Aby zadbać o wysoką jakość powietrza i ochronić się przed wilgocią – nie musisz otwierać okien.
Jeśli chcesz zamontować nawiewniki okienne w swoim wnętrzu, skontaktuj się z naszą firmą. Pomożemy Ci dobrać nawiewniki do Twoich okien, sprawdzić, ile ich potrzebujesz, a także przeprowadzimy profesjonalny i szybki montaż. Popraw wentylację w swoim domu w prosty sposób. Wybierz jakościowe i sprawdzone nawiewniki okienne, które zapewnią Ci komfort.