Dlaczego okna parują i jak temu zaradzić?
Parujące okna. Temat ten znany jest bardzo dobrze wielu z nas. Szczególnie zmagamy się z nim wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie. Zaparowane szyby ograniczają widoczność i mogą prowadzić do powstawania pleśni czy grzybów. Aby powstrzymać parowanie okno, warto poznać przyczynę. Dlaczego okna parują i co zrobić, aby przestały? Odpowiadamy w artykule!
Parujące okna – powszechny problem w naszych domach
Parujące okna to powszechny problem. Spotykamy się z nim tak często, że czasami przestajemy zwracać na niego uwagę. Kłopot pojawia się jednak wtedy, gdy na ścianie zauważamy pleśń albo grzyby. Możemy ją usunąć, ale co, jeśli problem się powtórzy? Czy w takiej sytuacji konieczny jest serwis okien? A może jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie? Odpowiedź brzmi: to zależy, gdzie jest źródło problemu.
Dlaczego okna parują? Wyjaśniamy
Czemu okna parują? Przyczyn może być kilka. To, że problem jest wynikiem kondensacji wilgoci, która znajduje się w powietrzu. Brzmi tajemniczo? Chodzi o to, że ciepłe i wilgotne powietrze miesza się z zimną powierzchnią szyby. Prowadzi to do sytuacji, w której para wodna zaczyna się skraplać.
Dlaczego okna parują? Główne przyczyny
Wiemy już, czym jest kondensacja wilgoci, czyli kluczowe pojęcie w kontekście parowania okien. Możemy więc skupić się na głównych przyczynach zaparowanej szyby. Oto one:
- zbyt duża wilgotność powietrza w pokoju;
- słaba wentylacja;
- zła izolacja termiczna szyb;
- znaczące różnice temperatur między wnętrzem a otoczeniem.
Stoisz przed wyborem okien do swojego mieszkania? Zainspiruj się i sprawdź, które okna są dla Ciebie. Kliknij tutaj: Okna drewniane czy plastikowe – które będą lepsze? Pomagamy w wyborze!
Dlaczego okna parują od wewnątrz?
Parujące okna mogą być skomplikowaną sprawą. Nie ułatwia jej fakt, że okna mogą parować na różne sposoby! Możesz zauważyć, że parują od wewnątrz albo zewnątrz. Zacznijmy od przeanalizowania, dlaczego okna parują od wewnątrz. Parowanie szyb od wewnątrz to wynik nadmiernej wilgotności we wnętrzu i braku cyrkulacji powietrza.
Dlaczego okna parują od wewnątrz? Najczęstsze przyczyny
Jeśli Twoje okna parują od zewnątrz – znalezienie przyczyny nie musi być trudne. Najczęściej parowanie związane jest z poniższymi czynnikami:
- Niewystarczająca wentylacja powietrza – rzadkie wietrzenie mieszkania lub brak nawiewników sprawiają, że wewnątrz gromadzi się wilgoć.
- Zła izolacja szyb – zimne okna powodują, że omówiony efekt kondensacji wilgoci się nasila.
- Użytkowanie mieszkania – gotowanie, kąpiel czy suszenie prania – czynności te mogą powodować parowanie szyb.
Dlaczego okna parują od zewnątrz?
Parowanie szyb od zewnątrz to zupełnie inna kwestia. Dlaczego? Nie powoduje negatywnych konsekwencji. Jedynym kłopotem może być dla nas ograniczona widoczność. Co wobec tego oznacza parowanie okien od zewnątrz? Najczęstsze przyczyny to:
- Duża wilgotność na zewnątrz – może to być mgła, deszcz albo niska temperatura.
- Różnice temperatur w ciągu doby – zauważalne jest to w szczególności jesienią i zimą.
- Szyby mają dobrą izolację – parowanie od zewnątrz to dobry znak. Jeśli szyba paruje po drugiej stronie – okna zatrzymują ciepło tak, jak powinny.
Jak zmniejszyć parowanie szyb od zewnątrz?
Parowanie szyb od zewnątrz może być uciążliwe, jeśli cenisz dobrą widoczność. Aby tego uniknąć, możesz wykonać kilka kroków. Stosuj powłoki antykondensacyjne na szybach, zamontuj rolety zewnętrzne, które chronią przed wychłodzeniem szyb. Możesz posadzić na parapecie rośliny, które częściowo pochłaniają wilgoć.
Dlaczego okna parują zimą i jesienią?
Zima i jesień to czas znacznego ochłodzenia się klimatu. Ma to wpływ na nasze okna. To wtedy najczęściej zauważamy zaparowane szyby – zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Dzieje się tak dlatego, bo w tym czasie jest największa różnica temperatur między naszym wnętrzem a otoczeniem na zewnątrz. Wilgotność powietrza w mieszkaniu jest większa także z powodu ogrzewania.
Parujące okna zimą i jesienią – przyczyny
Parowanie okien zimą zdarza w poniższych sytuacjach:
- Im więcej ogrzewamy, tym większa jest wilgotność powietrza.
- Zimą i jesienią zwykle mniej wietrzymy, więc wentylacja jest dużo słabsza.
- Niewystarczająca izolacja szyb – zdarza się to w szczególności w starszych oknach.
Co zrobić, żeby okna nie parowały?
Parowanie okien to złożony temat i zwalczanie go zależy w największej części od przyczyny, która je powoduje. Co zrobić, żeby ograniczyć lub zlikwidować parowanie? Porady, w zależności od przyczyny, przedstawiamy w poniższej tabeli.
Problem | Rozwiązanie |
Zbyt duża wilgotność | Regularnie wietrz pomieszczenie i zaopatrz się w osuszacz powietrza |
Słaba izolacja okien | Przyda Ci się serwis okien albo ich wymiana |
Zbyt niska temperatura szyb | Zastosuj folię termoizolacyjną |
Serwis okien – kiedy warto skorzystać?
Zdarza się, że okna parują dalej, mimo że masz osuszacz powietrza i wietrzysz je regularnie. Problem może być w samych oknach. W takich sytuacjach warto skorzystać z serwisu okien, który wykona profesjonalna firma. W jakich sytuacjach warto skorzystać z fachowej pomocy?
- Szyby parują, mimo podjęcia konkretnych działań.
- Zauważasz, że okna są nieszczelne – czujesz przeciąg albo zimne powietrze przy ramach okna.
- Okna mają uszkodzone uszczelki albo okucia – w takiej sytuacji warto zgłosić się do profesjonalistów.
Jakie okna zapobiegają parowaniu?
Zdarza się tak, że jedyną opcją zapobiegnięcia parowaniu okien jest ich wymiana. Stare albo słabej jakości okna mogą powodować kłopoty – walka z pleśnią i zwiększoną wilgotnością może ciągnąć się przez długi czas. Czym kierować się przy wyborze nowych okien? Do skutecznych rozwiązań należą:
- Wybór okien trzyszybowych – nowoczesne okna zapewnią Ci dużo lepszą izolację termiczną.
- Szyby mające powłokę antykondensacyjną – takie rozwiązanie zapobiega osadzaniu wilgoci.
- Dobrze zamontowane okna – najlepiej korzystać z pomocy profesjonalnych firm montujących okna.
Jeśli czeka Cię wymiana lub montaż okien – sprawdź naszą ofertę. Pomożemy Ci kompleksowo. Od wyboru okien, aż po montaż. Skontaktuj się z nami już teraz!